Sururyhmät läheisensä menettäneille

Sururyhmä on paikka, jossa on tilaa ilmaista moninaisia surun tunteita ja puhua läheisen menettämisen surusta. 

Sururyhmä tarjoaa aidon kokemuksen kuulluksi ja ymmärretyksi tulemisesta. Yhdessä voimme etsiä elämisen tapaa, jossa menettäminen muotoutuu osaksi elämää, mutta lempeämmällä tavalla. 

Uudet sururyhmät aloittavat syksyisin ja keväisin. Ryhmä kokoontuu 6-8 kertaa viikon tai kahden välein. Sururyhmän koko on enintään kahdeksan henkilöä ja osallistuminen vaatii ennakkoilmoittautumista. 

Suosittelemme ryhmään osallistumista muutaman kuukauden kuluttua läheisen kuolemasta. 

Kevään 2022 aikana käynnistyvät sururyhmät

Tammikuussa

  • Kuokkala, yhteyshenkilöt Sari Solismaa, p. 050 549 7034, sari.solismaa(at)evl.fi tai Minna Rantalainen, p. 050 523 4134, minna.rantalainen(at)evl.fi. Ilmoittautuminen päättynyt 10.1.2022.
     
  • Säynätsalon seurakuntakoti/Neulaskoti, yhteyshenkilö Paula Kiviranta, p. 050 598 0951, paula.kiviranta(at)evl.fi
     
  • Tikkakoski, yhteyshenkilö Tiina Reijonen, p. 040 560 9916, tiina.h.reijonen(at)evl.fi

Helmikuussa

  • Vaajakoski, yhteyshenkilöt Heli Karjalainen, p. 044 430 9113, heli.karjalainen(at)evl.fi tai Marita Riikonen p. 040 560 9926, marita.riikonen(at)evl.fi

Kevään aikana

  • Korpilahti, yhteyshenkilö Marjo Mattila, p. 050 557 9003, marjo.mattila(at)evl.fi

Lasten sururyhmä vanhempansa menettäneelle

Lasten sururyhmä toimii vertaisryhmänä lapselle, joka on menettänyt toisen vanhempansa. Ryhmän tavoitteena on auttaa lapsia käsittelemään vanhemman kuolemaan liittyviä tunteita ja muutoksia.

Kevään ryhmän ensimmäinen kokoontuminen on torstaina 10.3.2022. Muut tapaamiset ovat 17.3., 24.3., 7.4., 21.4., 5.5. ja 19.5. Ryhmä kokoontuu Palokan kirkolla klo 17-19. Sururyhmä on suunnattu noin 7–12-vuotiaille lapsille. Ilmoittautumiset Anne Savolin p. 050 380 0583.

Vertaisryhmä antaa lapselle tilan käsitellä surua ja kuolemaa yhdessä muiden kanssa, joilla on samankaltaisia kokemuksia. Ryhmässä etsitään myös omia vahvuuksia ja voimavaroja. Asioita käsitellään puhuen ja toiminnallisten harjoitteiden kautta.