Seurakuntien työntekijät ovat tavattavissa ajanvarauksella koronaviruksen aiheuttamassa poikkeustilanteessa

Kun haluat keskustella, miettiä elämäntilannettasi tai etsiä ratkaisuja arjen ongelmiin, voit ottaa yhteyttä seurakunnan diakoniatyöntekijään

Diakoniatyöntekjän kanssa voit keskustella arjen rahahuolista luottamuksellisesti. Varaa aika ja kysy samalla, mitä papereita/tietoja taloustilanteestasi kannattaa ottaa tapaamiseen mukaan.

Toimeentulotukipäätös kannattaa ainakin olla, myös kielteinen päätös on meille tärkeä tieto. Ohjaamme tarvittaessa muihin palveluihin (sosiaalitoimi, talous- ja velkaneuvonta) tai joissakin tilanteissa voimme myöntää diakonia-avustusta.

Teemme yhteistyötä Jyväskylän katulähetyksen Ruokapankin kanssa. EU-ruokapankkiseteleitä kirjoitetaan myös Jyväskylän ruokapankissa (Kyllikinkatu 2-4) ruuan jakoaikoina, jos sinulla on mukana voimassa oleva toimeentulotukipäätös. Muussa tapauksessa ota mukaan tulo- ja menotositteet sovittuun tapaamisaikaan diakonin vastaanotolle.

Asumisen vaikeuksissa (esim. vuokran maksun vaikeudet) kannattaa ensisijaisesti ottaa yhteyttä Jyväskylän kaupungin asumisneuvontaan.

Diakoniatyöntekijät alueseurakunnittain

Huhtasuon alueseurakunta

Kipinä Ahjokatu 5, Kauppakeskus Seppä II kerros

  • Diakoni Juha Halonen p. 050 549 7024 / juha.halonen(at)evl.fi
  • Diakoni Mira-Maarit Väisänen p. 050 549 7005 / mira-maarit.vaisanen(at) evl.fi

Keltinmäen alueseurakunta

Keltinmäen kirkko, Keltinmäentie 10

  • Diakoni Jukka Rantanen p. 050 549 7032 / jukka.rantanen(at)evl.fi
  • Diakoni Ulla Hautamäki  p. 050 549 7026 / ulla.hautamaki(at)evl.fi
  • Diakoni Ainoleena Laitinen, p. 044 716 4959 / ainoleena.laitinen(at)evl.fi
  • Diakonissa Elina Fuchs p. 050 549 7015 / elina.fuchs(at)evl.fi

Keskustan alueseurakunta

Aseman Pysäkillä, Hannikaisenkatu 27-29, käynti takaovesta

  • Diakonissa Lea Pietiläinen p. 050 549 7027 / lea.pietilainen(at)evl.fi
  • Diakoni Kaisa Toivanen p. 050 340 0665 / kaisa.toivanen(at)evl.fi
  • Diakoni Sami Junttila p. 050 549 7001 /  sami junttila(at)evl.fi
  • Diakoni Elina Lintulahti p. 050 549 7006 / elina.lintulahti(at)evl.fi

Korpilahden alueseurakunta

Korpilahden seurakuntatalo, Kirkonmäentie 1

  • Diakoniatyöntekijä p. 050 557 9003

Kuokkalan alueseurakunta

Kuokkalan kirkko, Syöttäjänkatu 4

  • Diakoni Sari Solismaa 050 549 7034  /sari.solismaa(at)evl.fi
  • Diakonissa Marita Riikonen 050 549 7007, /marita.riikonen(at)evl.fi

Palokan alueseurakunta

Palokan kirkko, Rovastintie 8

  • Diakonissa Päivi Itkonen  p. 040 709 0142 / paivi.itkonen(at)evl.fi 
  • Diakoni Elina Romar, p. 040 560 9910 / elina.romar(at)evl.fi
  • Diakoni Päivi Helenius, p. 044 713 2486 / paivi.helenius(at)evl.fi

Säynätsalon alueseurakunta

Säynätsalon seurakuntakoti, Saarnatie 2

  • Paula Kiviranta  p. 050 598 0951 / paula.kiviranta(at)evl.fi
  • Marjo Mattila p. 041 7303 2226 /marjo.mattila(at)evl.fi (Keljonkankaan alue, Neulaskoti)

Tikkakosken alueseurakunta

Tikkakosken kirkko, Kirkkokatu 18

  • Tiina Reijonen,  p. 040 569 916 / tiina.reijonen(at)evl.fi

Vaajakosken alueseurakunta

Vaajakosken kirkko, Kirkkotie 11

  • Diakonissa Marja-Leena Liimatainen, p. 040 560 9926 / marja-leena.liimatainen(at)evl.fi
  • Diakoni Tero Reingoldt, 040 560 9927 / tero.reingoldt(at)evl.fi

Erityistyömuodot

Jyväskylän seurakunta,Tellervonkatu 5

  • Viittomakieliset: diakonissa Päivi Lehtinen p. 050 549 7012 / paivi.lehtinen(at)evl.fi
  • Maahanmuuttajatyö: diakoni vs. Lea Periaho p. 050 549 7033 / lea.periaho(at)evl.fi
  • Omaishoitajat, näkövammaiset ja huonokuuloiset: diakonissa Tuija Emaus-Etindelle p. 050 549 7023 / tuija.emaus-etindelle(at)evl.fi
  • Kehitysvammaiset: diakoni Mari Tyynelä p. 050 549 7028 / mari.tyynela(at)evl.fi

 

 

 

Päivystävä pappi

Jyväskylän seurakunnassa päivystää pappi joka arkipäivä klo 9-15. Papin kanssa voit keskustella mieltäsi painavista asioista. Keskustelut ovat luottamuksellisia ja maksuttomia.

Päivystävän papin tavoittaa puhelimella numerosta 040 5352328. Puhelimessa voit halutessasi sopia myös tapaamisajan. Päivystäjinä toimivat vuorollaan Jyväskylän seurakunnan papit.

Päivystävää pappia voi mennä tapaamaan myös Kipinään (Kauppakeskus Seppä, Ahjokatu 5, 2.krs.). Pappi tavattavissa tiistaisin ja torstaisin klo 12-15 (pois lukien Kipinän kesätauko 19.6.-31.7.)
 

Esirukouspyynnöt

Seurakunnalta voit pyytää esirukousta huoliisi. Päivystävältä papilta voit pyytää rippiä.
 

Kotikäynnit

Pappia, diakoniantyöntekijää tai muuta seurakunnan työntekijää tai vapaaehtoista voi pyytää kotikäynnille. Kotikäynneillä kohdataan erityisesti ihmisiä, jotka eivät itse pääse seurakunnan yhteisiin tilaisuuksiin.

Mikäli ehtoolliselle tuleminen on vaikeaa, voit pyytää kotiehtoollista. Tilaisuudessa voi olla mukana myös muita läheisiä yhdessä sovittavalla tavalla.