Seurakuntien työntekijät ovat tavattavissa ajanvarauksella koronaviruksen aiheuttamassa poikkeustilanteessa

Kun haluat keskustella, miettiä elämäntilannettasi tai etsiä ratkaisuja arjen ongelmiin, voit ottaa yhteyttä seurakunnan diakoniatyöntekijään

Diakoniatyöntekjän kanssa voit keskustella arjen rahahuolista luottamuksellisesti. Varaa aika ja kysy samalla, mitä papereita/tietoja taloustilanteestasi kannattaa ottaa tapaamiseen mukaan.

Toimeentulotukipäätös kannattaa ainakin olla, myös kielteinen päätös on meille tärkeä tieto. Ohjaamme tarvittaessa muihin palveluihin (sosiaalitoimi, talous- ja velkaneuvonta) tai joissakin tilanteissa voimme myöntää diakonia-avustusta.

Teemme yhteistyötä Jyväskylän katulähetyksen Ruokapankin kanssa. EU-ruokapankkiseteleitä kirjoitetaan myös Jyväskylän ruokapankissa (Kyllikinkatu 2-4) ruuan jakoaikoina, jos sinulla on mukana voimassa oleva toimeentulotukipäätös. Muussa tapauksessa ota mukaan tulo- ja menotositteet sovittuun tapaamisaikaan diakonin vastaanotolle.

Asumisen vaikeuksissa (esim. vuokran maksun vaikeudet) kannattaa ensisijaisesti ottaa yhteyttä Jyväskylän kaupungin asumisneuvontaan.

Diakoniatyöntekijät alueseurakunnittain

Huhtasuon alueseurakunta

Kipinä Ahjokatu 5, Kauppakeskus Seppä II kerros

  • Diakoni Juha Halonen p. 050 5497024 / juha.halonen(at)evl.fi
  • Diakoni Mira-Maarit Väisänen p. 050 5497005 / mira-maarit.vaisanen(at) evl.fi

Keltinmäen alueseurakunta

Keltinmäen kirkko, Keltinmäentie 10

  • Diakoni Jukka Rantanen p. 050 549 7032 / jukka.rantanen(at)evl.fi
  • Diakoni Ulla Hautamäki  p. 050 549 7026 / ulla.hautamaki(at)evl.fi
  • Diakoni Ainoleena Laitinen, p. 044 7164959 / ainoleena.laitinen(at)evl.fi
  • Diakonissa Elina Fuchs p. 050 549 7015 / elina.fuchs(at)evl.fi

Keskustan alueseurakunta

Aseman Pysäkillä, Hannikaisenkatu 27-29, käynti takaovesta

  • Diakonissa Lea Pietiläinen p. 050 5497027 / lea.pietilainen(at)evl.fi
  • Diakoni Kaisa Toivanen p. 050 3400665 / kaisa.toivanen(at)evl.fi
  • Diakoni Sami Junttila p. 050 5497001 /  sami junttila(at)evl.fi
  • Diakoni Elina Lintulahti p. 050 5497006 / elina.lintulahti(at)evl.fi

Korpilahden alueseurakunta

Korpilahden seurakuntatalo, Kirkonmäentie 1

  • Diakoniatyöntekijä p. 050 557 9003

Kuokkalan alueseurakunta

Kuokkalan kirkko, Syöttäjänkatu 4

  • Diakoni Sari Solismaa 050-5497030  /sari.solismaa(at)evl.fi
  • Diakonissa Marita Riikonen 050-5497007, /marita.riikonen(at)evl.fi

Palokan alueseurakunta

Palokan kirkko, Rovastintie 8

  • Diakonissa Päivi Itkonen  p. 040 7090 142 / paivi.itkonen(at)evl.fi 
  • Diakoni Elina Romar, p. 040 5609 910 / elina.romar(at)evl.fi
  • Diakoni Päivi Helenius, p.044-7132486 / paivi.helenius(at)evl.fi

Säynätsalon alueseurakunta

Säynätsalon seurakuntakoti, Saarnatie 2

  • Paula Kiviranta  p. 050 598 0951 / paula.kiviranta(at)evl.fi
  • Marjo Mattila p. 041 73032226 /marjo.mattila(at)evl.fi (Keljonkankaan alue, Neulaskoti)

Tikkakosken alueseurakunta

Tikkakosken kirkko, Kirkkokatu 18

  • Tiina Reijonen,  p. 040 56/9916 / tiina.reijonen(at)evl.fi

Vaajakosken alueseurakunta

Vaajakosken kirkko, Kirkkotie 11

  • Diakonissa Marja-Leena Liimatainen, p. 040 56099926 / marja-leena.liimatainen(at)evl.fi
  • Diakoni Tero Reingoldt, 040-5609927 / tero.reingoldt(at)evl.fi

Erityistyömuodot

Jyväskylän seurakunta,Tellervonkatu 5

  • Viittomakieliset diakonissa Päivi Lehtinen p. 050 549 7012 / paivi.lehtinen(at)evl.fi
  • Maahanmuuttajatyön diakoni vs. Lea Periaho p. 050 5497033 / lea.periaho(at)evl.fi
  • Omaishoitajat, näkövammaiset ja huonokuuloiset diakonissa Tuija Emaus-Etindelle p. 050 5497023 / tuija.emaus-etindelle(at)evl.fi
  • Kehitysvammaiset diakoni Mari Tyynelä p. 050 5497028 / mari.tyynela(at)evl.fi

 

 

 

Päivystävä pappi

Jyväskylän seurakunnan kirkkoherranvirastossa päivystää pappi joka arkipäivä. Papin kanssa voit keskustella mieltäsi painavista asioista. Keskustelut ovat luottamuksellisia ja maksuttomia.

Päivystävään pappiin voit olla yhtedessä myös puhelimella tai sähköpostilla.

Pappi päivystää:

Kirkkoherranvirastossa (Tellervonkatu 5)
ma, ke ja pe klo 9-15.00
ti klo 14-15.00
to klo 9-11

Sepän Kipinässä
(Kauppakeskus Seppä, Ahjokatu 5, 2. krs)
ti klo 10-13
to klo 12-15

puhelin: 040 535 2328
sähköposti: jklsrk.nettipappi(at)evl.fi
 

Esirukouspyynnöt

Seurakunnalta voit pyytää esirukousta huoliisi. Päivystävältä papilta voit pyytää rippiä.

Kotikäynnit

Pappia, diakoniantyöntekijää tai muuta seurakunnan työntekijää tai vapaaehtoista voi pyytää kotikäynnille. Kotikäynneillä kohdataan erityisesti ihmisiä, jotka eivät itse pääse seurakunnan yhteisiin tilaisuuksiin.

Mikäli ehtoolliselle tuleminen on vaikeaa, voit pyytää kotiehtoollista. Tilaisuudessa voi olla mukana myös muita läheisiä yhdessä sovittavalla tavalla.

 

Diakoniatyöntekijät auttavat

http://www.jyvaskylanseurakunta.fi/apua-ja-tukea/arjen-ongelmat

Palveleva puhelin

Palvelevan puhelimen numero on 0400 22 11 80

päivystysajat su - to klo 18-01, pe ja la 18-03


Puhelimeen voi soittaa nimettömänä kaikissa niissä elämäntilanteissa, joissa tarvitaan lähimmäistä kuuntelemaan huolia. Myös vastaajat toimivat nimettöminä. He ovat Keski-Suomen seurakuntien kouluttamia vapaaehtoisia auttajia, jotka haluavat tukea lähimmäistä puhelinkeskustelun keinoin.