Diakoniassa etsitään yhdessä ratkaisuja arjen haasteisiin

Kun haluat keskustella, miettiä elämäntilannettasi tai etsiä ratkaisuja arjen ongelmiin, voit ottaa yhteyttä seurakunnan diakoniatyöntekijään. Diakoniatyöntekijän kanssa voit keskustella arjen rahahuolista luottamuksellisesti.

Taloudellinen avustus

Jos tarvitset tilapäistä taloudellista avustusta, varaa aika diakoniatyöntekijälle. Ota tapaamiseen mukaan taloustilanteestasi kertovat tiedot/paperit. Toimeentulotukipäätös kannattaa ainakin olla, myös kielteinen päätös on tärkeä tieto. Tapaamisessa arvioidaan taloudellista tilannettasi ja keskustellaan ratkaisun keinoista. Tarvittaessa ohjaamme sinut muihin palveluihin (sosiaalitoimi, talous- ja velkaneuvonta).

Ruoka-apu ja asuminen

Mikäli tarvitset tilapäistä ruoka-apua, ota yhteyttä lähialueesi diakoniatyöntekijään. Ota tapaamiseen mukaan taloustilanteestasi kertovat tiedot/paperit. Arvioimme yhdessä tilannettasi ja keskustelemme ratkaisun keinoista. Kirjoitamme EU-ruokapankkiseteleitä, jolla voi saada ruoka-apua Sammonkadun ruokapankista tai muusta ruokajakelupisteestä. 

Asumisen vaikeuksissa (esimerkiksi vuokranmaksun ongelmat) kannattaa ensisijaisesti ottaa yhteyttä Jyväskylän kaupungin asumisneuvontaan.

Diakoniatyöntekijät alueittain

Huhtasuon alueseurakunta

  • Diakoni Juha Halonen p. 050 549 7024 / juha.halonen(at)evl.fi
  • Diakoni Mira-Maarit Väisänen p. 050 549 7005 / mira-maarit.vaisanen(at)evl.fi

Keltinmäen alueseurakunta

  • Diakoni Ulla Hautamäki  p. 050 549 7026 / ulla.hautamaki(at)evl.fi
  • Diakoni Ainoleena Laitinen, p. 044 716 4959 / ainoleena.laitinen(at)evl.fi
  • Diakonissa Elina Fuchs p. 050 549 7015 / elina.fuchs(at)evl.fi

Keskustan alueseurakunta

  • Diakonissa Lea Pietiläinen p. 050 549 7027 / lea.pietilainen(at)evl.fi
  • Diakoni Kaisa Toivanen p. 050 340 0665 / kaisa.toivanen(at)evl.fi
  • Diakoni Sami Junttila p. 050 549 7001 /  sami junttila(at)evl.fi
  • Diakoni Elina Lintulahti p. 050 549 7006 / elina.lintulahti(at)evl.fi

Korpilahden alueseurakunta

  • Diakonissa vs. Johanna Summanen, p. 050 557 9003 / johanna.summanen(at)evl.fi

Kuokkalan alueseurakunta

  • Diakoni Sari Solismaa, p. 050 549 7034 / sari.solismaa(at)evl.fi
  • Diakonissa vs. Marita Riikonen, p. 050 549 7007 / marita.riikonen(at)evl.fi

Palokan alueseurakunta

  • Diakonissa Päivi Itkonen, p. 040 709 0142 / paivi.itkonen(at)evl.fi 
  • Diakoni Elina Romar, p. 040 560 9910 / elina.romar(at)evl.fi

Säynätsalon alueseurakunta

  • Diakoni Paula Kiviranta  p. 050 598 0951 / paula.kiviranta(at)evl.fi
  • Diakonissa vs. Marjo Mattila p. 041 7303 2226 / marjo.mattila(at)evl.fi (Keljonkankaan alue, Neulaskoti)

Tikkakosken alueseurakunta

  • Diakoniatyöntekijä Tiina Reijonen,  p. 040 569 916 / tiina.reijonen(at)evl.fi

Vaajakosken alueseurakunta

  • Diakonissa Marja-Leena Liimatainen, p. 040 560 9926 / marja-leena.liimatainen(at)evl.fi
  • Diakoni Tero Reingoldt, 040 560 9927 / tero.reingoldt(at)evl.fi (virkavapaalla)

Erityistyömuodot

  • Viittomakieliset: diakonissa Päivi Lehtinen p. 050 549 7012 / paivi.lehtinen(at)evl.fi
  • Maahanmuuttajatyö: diakoni vs. Lea Periaho p. 050 549 7033 / lea.periaho(at)evl.fi
  • Omaishoitajat, näkövammaiset ja huonokuuloiset: diakonissa Tuija Emaus-Etindelle p. 050 549 7023 / tuija.emaus-etindelle(at)evl.fi
  • Kehitysvammaiset: diakoni Mari Tyynelä p. 050 549 7028 / mari.tyynela(at)evl.fi

 

 

 

Kiviseinää vasten roikkuva punainen pelastusrengas.

Talousongelmissa kannattaa ensin ottaa yhteyttä sosiaalitoimistoon. Voit ottaa yhteyttä myös kunnan velkaneuvojaan. Neuvonta on maksutonta.

Talousapua ja -neuvontaa

Työpaikkapapit auttavat työhyvinvoinnin edistämisessä. He käyvät säännöllisesti erilaisissa työyhteisöissä. 

Työelämä