Surun ja kriisin kohdatessa

Sairaudet ja suru varjostavat välillä elämää. Kuoleman, surun ja kriisin kohdatessa voit ottaa yhteyttä diakoniatyöntekijään ja varata keskusteluajan. Diakoniatyöntekijää sitoo vaitiolovelvollisuus. Voit tulla keskustelemaan riippumatta uskonnollisesta vakaumuksestasi. Keskustelu on maksutonta.

Seurakunnassa järjestetään myös säännöllisesti sururyhmiä läheisensä menettäneille. 

Seurakunnan sururyhmät 2021 - 2022

SYKSY 2021

PALOKKA: Elokuu. Ryhmä täynnä. Yhteyshlö Päivi Itkonen 040-7090142, paivi.itkonen@evl.fi tai Seppo Hautalahti, p. 040 545 8710, seppo.hautalahti@evl.fi

HUHTASUO: Syyskuu 30.9. Telkäpesä. Yhteyshlöt: Annemari Siistonen ja Juha Halonen 050-5497024, juha.halonen@evl.fi

KESKUSTA: Lokakuu, Yhteyshlöt: Kaisa Toivanen 050-3400665 kaisa.toivanen@evl.fi tai Ville Tikkanen 050-4000013 ville.tikkanen@evl.fi

SEPPÄ: Sururyhmä päihteisiin kuolleiden läheisille. 5.10.2021 alkaen, Sepän Kipinä. Yhteyshlöt: Päivi Itkonen ja Mira-Maarit Väisänen 050-5497005,mira-maarit.vaisanen@evl.fi, ilmoittautumismahdollisuus tästä linkistä.

 

KEVÄT 2022

SÄYNÄTSALO: Tammikuu, Säynätsalon srk-koti/Neulaskoti. Yhteyshlö: Paula Kiviranta 050-5980951 paula.kiviranta@evl.fi.

TIKKAKOSKI: Tammikuu 12.1.Yhteyshlö: Tiina Reijonen p. 040-5609916 tiina.reijonen@evl.fi

VAAJAKOSKI: Helmikuu. Yhteyshlöt: Heli Karjalainen p. 044-4309113 heli.h.karjalainen@evl.fi ja Marita Riikonen p.040-5609926 marita.riikonen@evl.fi

KORPILAHTI: Kevään aikana. Yhteyshlö: Marjo Mattila 050-5579003, marjo.mattila@evl.fi

LASTEN SURURYHMÄ: Yhteyshlö: Anne Savolin p.050-3800583 anne.savolin@evl.fi.

 

 

 

 

 

Surun kohdatessa ota yhteyttä:

  • Huhtasuo: diakoni Juha Halonen, 050 549 7024
  • Keskusta: diakoni Lea Pietiläinen, 050 5497027
  • Keltinmäki: pastori Johanna Salminen, 050 5497050
  • Korpilahti: pastori Antti Koivisto, 050 353 2727
  • Kuokkala: diakoni Sari Solismaa, 050 549 7034
  • Palokka: diakonissa Päivi Itkonen, 040 709 0142
  • Säynätsalo: diakoni Paula Kiviranta, 050 598 0951
  • Tikkakoski: aluekappalainen Risto Vallipuro, 040 545 8720
  • Vaajakoski: diakoni Marja-Leena Liimatainen, 040 560 9926

Sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@evl.fi)

Leskien klubi

Leskien klubi kokoontuu kerran kuussa Silmussa, Kilpisenkatu 8. Ryhmä on tarkoitettu eläkeläisikäisille, jotka ovat jääneet leskeksi.

Syksyn kokoontumiset: 7.10. ja 11.11. klo 10-12 Silmu sekä 9.12. klo 10 jouluinen hartaus Kaupunginkirkossa ja kahvit Silmussa.

Tiedustelut: pastori Ville Tikkanen puh. 050 400 0013. Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@evl.fi.

Sairaalapapit ovat läsnä sairaalassa

Jyväskylän seurakunnan sairaalapapit ovat kaikkia potilaita, omaisia ja sairaaloiden henkilökuntaa varten

  • kun tarvitset kuuntelijaa ja haluat keskustella jonkun kanssa luottamuksellisesti
  • kun toivot, että puolestasi rukoillaan
  • kun haluat saada ehtoollisen
  • kun haluat hyvästellä vainajan

Sairaalapappien ammattitaitoa voit käyttää myös ryhmissä, omaisten tukemisessa, työnohjauksessa sekä koulutuksessa. 

Pieni enkelipatsas haudalla.

Suomen sairaaloissa toimii yli sata sairaalapappia. He ovat kaikkien potilaiden käytettävissä henkilökohtaista keskustelua, rippiä tai sielunhoitoa varten. 

Sairaalapappi kulkee vierelläsi kun olet sairas

Sumu-ryhmä tukee lasten ja nuorten kriisitilanteissa

Kun itsemurhan tehneen läheinen on kohdannut asiaan liittyvät, usein ristiriitaiset tunteet, löytyy itse suruprosessille enemmän tilaa.

Itsemurhan tehneen läheiset kohtaavat vaikeita kysymyksiä

 Seurakunnat auttavat kuntia onnettomuuksien jälkipuinnin ja kriisiterapian järjestämisessä.

Hengellistä apua onnettomuuksien uhreille

Kirkon diakoniatyöntekijät ovat sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisia, jotka auttavat monissa kriiseissä.

Apua elämän kriiseihin

HeHu

Keski-Suomen kirkon henkisen huollon ryhmä toimii yhteistyössä viranomaisten ja järjestöjen kanssa suuronnettomuuksien koskettamien ihmisten tukena.