Surun ja kriisin kohdatessa

Sairaudet ja suru varjostavat välillä elämää. Kuoleman, surun ja kriisin kohdatessa voit ottaa yhteyttä diakoniatyöntekijään ja varata keskusteluajan. Diakoniatyöntekijää sitoo vaitiolovelvollisuus. Voit tulla keskustelemaan riippumatta uskonnollisesta vakaumuksestasi. Keskustelu on maksutonta.

Seurakunnassa järjestetään myös säännöllisesti sururyhmiä läheisensä menettäneille. 

Seurakunnan sururyhmät 2020 - 2021

Syksy 2020:

Säynätsalo: Syys-lokakuu 2020, lisätiedot ja ilmoittautuminen Paula Kiviranta, p. 050 598 0951, paula.kiviranta@evl.fi

Keskusta: Aloitus marraskuu 2020, lisätiedot ja ilmoittautuminen Kaisa Toivanen, p. 050 340 0665, kaisa.toivanen@evl.fi tai Ville Tikkanen, p. 050 400 0013, ville.tikkanen@evl.fi

Palokka: Lasten sururyhmä lokakuu 2020-tammikuu 2021, lisätiedot ja ilmoittautuminen 30.9. mennessä Anne Savolin, p.050 380 0583, anne.savolin@evl.fi  tai Elina Romar, p.040 560 9910, elina.romar@evl.fi

Kuokkala: Sururyhmä henkirikoksen kautta läheisensä menettäneille, lokakuu 2020-kevät 2021. Yhteyshlö diakoni Sari Solismaa, p.050-549 7034. Ryhmä toteutetaan yhteistyössä Huoma ry:n kanssa. Ilmoittaudu mukaan siis heti joko soittamalla Huoman toimistolle 050 401 223 tai laittamalla sähköpostia osoitteeseen toimisto@huoma.fi.

Kevät 2021:

Palokka: Keväällä 2021 sururyhmä, lisätiedot ja ilmoittautuminen Päivi Itkonen, p. 040 709 0142, paivi.itkonen@evl.fi tai Seppo Hautalahti, p. 040 545 8710, seppo.hautalahti@evl.fi

Vaajakoski: Tammikuussa 2021 aloitus, lisätiedot ja ilmoittautuminen Marja-Leena Liimatainen, p. 040 560 9926, marja-leena.liimatainen@evl.fi

Kuokkala: Keväällä 2021, lisätiedot ja ilmoittautuminen Sari Solismaa, p. 050 549 7034, sari.solismaa@evl.fi

Surun kohdatessa ota yhteyttä:

  • Huhtasuo: diakoni Juha Halonen, 050 549 7024
  • Keskusta: diakoni Lea Pietiläinen, 050 5497027
  • Keltinmäki: pastori Johanna Salminen, 050 5497050
  • Korpilahti: pastori Antti Koivisto, 050 353 2727
  • Kuokkala: diakoni Sari Solismaa, 050 549 7034
  • Palokka: diakonissa Päivi Itkonen, 040 709 0142
  • Säynätsalo: diakoni Paula Kiviranta, 050 598 0951
  • Tikkakoski: aluekappalainen Risto Vallipuro, 040 545 8720
  • Vaajakoski: diakoni Marja-Leena Liimatainen, 040 560 9926

Sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@evl.fi)

Leskien klubi

Leskien klubi kokoontuu kerran kuussa Vanhassa pappilassa. Ryhmä on tarkoitettu eläkeläisikäisille, jotka ovat jääneet leskeksi.

Tiedustelut: pastori Ville Tikkanen puh. 050 400 0013. Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@evl.fi.

Sairaalapapit ovat läsnä sairaalassa

Jyväskylän seurakunnan sairaalapapit ovat kaikkia potilaita, omaisia ja sairaaloiden henkilökuntaa varten

  • kun tarvitset kuuntelijaa ja haluat keskustella jonkun kanssa luottamuksellisesti
  • kun toivot, että puolestasi rukoillaan
  • kun haluat saada ehtoollisen
  • kun haluat hyvästellä vainajan

Sairaalapappien ammattitaitoa voit käyttää myös

  • ryhmissä
  • omaisten tukemisessa
  • työnohjauksessa
  • koulutuksessa

Jyväskylän alueella toimii neljä sairaalapappia

  • Heikki Lepoaho, Kyllön terveyskeskussairaala, p. 040 737 7963
  • Asta Airaksinen, Keskussairaala ja Sädesairaala, p. 050 413 9294
  • Katriina Ilvesmäki, Keskussairaalan psykiatriset osasto ja Palokan terveyskeskussairaala, p. 050 336 7461
  • Johanna Niiles-Hautanen, Keskussairaala ja Kyllö, p. 050 522 2380

Sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@evl.fi

Pieni enkelipatsas haudalla.

Suomen sairaaloissa toimii yli sata sairaalapappia. He ovat kaikkien potilaiden käytettävissä henkilökohtaista keskustelua, rippiä tai sielunhoitoa varten. 

Sairaalapappi kulkee vierelläsi kun olet sairas

Kun itsemurhan tehneen läheinen on kohdannut asiaan liittyvät, usein ristiriitaiset tunteet, löytyy itse suruprosessille enemmän tilaa.

Itsemurhan tehneen läheiset kohtaavat vaikeita kysymyksiä

 Seurakunnat auttavat kuntia onnettomuuksien jälkipuinnin ja kriisiterapian järjestämisessä.

Hengellistä apua onnettomuuksien uhreille

Kirkon diakoniatyöntekijät ovat sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisia, jotka auttavat monissa kriiseissä.

Apua elämän kriiseihin

HeHu

Keski-Suomen kirkon henkisen huollon ryhmä toimii yhteistyössä viranomaisten ja järjestöjen kanssa suuronnettomuuksien koskettamien ihmisten tukena.