Esittelyssä Paulus Pikkarainen
Pyysimme Jyväskylän seurakunnan Keskustan alueen johtavaa pappia Paulus Pikkaraista kertomaan lyhyesti itsestään, ajatuksistaan Jyväskylän seurakunnan johtamisesta sekä asioista, joita hän pitää erityisen tärkeinä mahdollisesti tulevassa tehtävässä. Näin hän vastasi:
”Olen saanut työskennellä Jyväskylän seurakunnassa esihenkilötehtävissä yli 7 vuoden ajan. Näinä vuosina olen innostuneena seurannut kuinka seurakunnan arkityötä, viestintää, johtamista ja hallintoa on viety määrätietoisesti eteenpäin. Sama taitava kehitystyö on nähtävissä myös esimerkiksi seurakunnan laaja-alaisessa ja tärkeässä ympäristötyössä. Kirkkoherrana haluisin olla edelleen vahvistamassa tätä eteenpäin katsovaa työotetta.
Lähivuosina Jyväskylän seurakunnan kirkkoherran keskeinen tehtävä on arvioni mukaan nyt valmisteilla olevien seurakunnan monien uusien strategioiden ja suunnitelmien toimeenpanosta osaltaan huolehtiminen. Näihin kuuluvat seurakunnan kokonaisstrategia, henkilöstösuunnitelma, kiinteistöstrategia ja metsästrategia. Samoin tärkeää on hyvän yhteistyön aloittaminen syksyllä valittavan uuden kirkkovaltuuston kanssa. Mahdollista myös on, että lähivuosina uudet seurakuntajakoselvitykset ovat jälleen ajankohtaisia. Kaikki nämä eri tehtävät tuntuvat minusta motivoivilta ja mielenkiintoisilta.
Johtajana minulle tärkeää toimia luotettavasti, ennakoitavasti, kannustavasti ja selkeästi. Haluan olla läsnäoleva ja helposti tavoitettava esihenkilö, joka rohkaisee kokeilemaan uutta. Uskon, että työssä saavutetaan parhaat tulokset silloin, kun työyhteisö voi hyvin. Johtamismetodinani on valmentavan johtamisen ajatus, jossa esihenkilö mentoroi ja tukee alaisiaan onnistumaan työssään. Tässä metodissa korostuu avoin keskustelu työntekijöiden kanssa, vastuun jakaminen ja yhdessä uuden oppiminen. Samalla, kuten urheilujoukkueissa, valmentaja kantaa kuitenkin lopulta vastuun.
Kristillisessä uskossa minulle on tärkeää sanoma Jeesuksen ylösnousemuksesta ja rajat ylittävästä Jumalan rakkaudesta. Tämä sanoma luo pohjan kaikelle seurakunnan työlle.
Olen kotoisin Muuramesta, ja osallistunut kirkon toimintaan läpi elämäni. Perheeseeni kuuluu puolisoni lisäksi kolme lasta, ja asumme Keljonkankaalla. Vapaa-aikani vietän perheeni kanssa sekä ultrajuoksuharrastuksen parissa."