Saavutettavuus ja esteettömyys on huomioitu seurakuntavaaleissa
Seurakuntavaaleissa äänestäminen on pyritty tekemään mahdollisimman helpoksi kaikille äänestäjille – myös niille, joiden kyky liikkua tai toimia on rajoittunut.
– Esteettömyys ja saavutettavuus ovat keskeinen osa seurakuntavaaleja, sanoo Kirkkohallituksen yhdenvertaisuuden ja saavutettavuuden asiantuntija Katri Suhonen, joka toimii myös Jyväskylän seurakunnan sivutoimisena seurakuntapastorina.
– Jyväskylän seurakunnassa esteettömyys ja saavutettavuus on otettu hyvin huomioon.
Äänestyspaikoille on lähes esteetön kulku melkein kaikissa tiloissa. Kävelykadun Kontti on merkitty täysin esteettömäksi äänestyspaikaksi. Jokaisella äänestyspaikalla on avustaja, joka voi tarpeen mukaan antaa apua äänestämisessä. Lisäksi äänestyskopit ovat säädettäviä siten, että äänestäminen onnistuu istuen tai pyörätuolissa. Tarjolla on ollut myös kotiäänestysmahdollisuus niille, joiden liikkuminen tai asiointi on vaikeaa.
Kirkkohallituksessa on pyritty monin tavoin vaikuttamaan seurakuntavaalien esteettömyyden ja saavutettavuuden toteutumiseen muun muassa laatimalla ohjeet esteettömistä äänestyspaikoista sekä toteuttamalla selkokieliset ja kuvalliset äänestysohjeet yhteistyössä Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän ja Vantaan seurakuntien kanssa.
Suhonen iloitsee myös siitä, miten paljon vaaleissa on mukana vammaisia ehdokkaita ympäri maan.
– Kaikilla kirkon jäsenillä pitää olla yhdenvertainen oikeus äänestää ja vaikuttaa seurakunnan asioihin, Suhonen painottaa.
Seurakuntavaalien ennakkoäänestys on 3.–7.11. Varsinainen vaalipäivä on 15. marraskuuta.
Tue Nov 03 14:33:00 EET 2026