Uutislistaukseen

Kirkkoherra Arto Viitala siirtyy eläkkeelle ensi vuonna

Kirkkoherra Arto Viitala kuvattuna Valtiontalon Silmussa.

Arto Viitala on hoitanut Jyväskylän seurakunnan kirkkoherran virkaa viimeiset 15 vuotta.

Jyväskylän seurakunnan kirkkoherra Arto Viitala on jättänyt Lapuan hiippakunnan tuomiokapituliin eroilmoituksensa siirtyäkseen eläkkeelle 1. syyskuuta 2026.

Viitala on toiminut pappina nykyisen Jyväskylän seurakunnan alueella vuodesta 1989 lähtien ja viimeiset 15 vuotta hän on hoitanut Jyväskylän seurakunnan kirkkoherran virkaa.

Viitalalla on edessään normaaleita kirkkoherran tehtäviä vielä alkukesään saakka, jolloin hän jää lomalle.

Uuden kirkkoherran valintaa ryhdytään valmistelemaan jo aivan lähiaikoina. Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli päättänee uuden kirkkoherran valintaprosessin käynnistämisestä istunnossaan 17. syyskuuta pyytämällä kirkkovaltuustolta lausunnon muun muassa vaalitavasta.

Kirkkoherran virka on mahdollista täyttää joko välittömällä tai välillisellä vaalilla. Välittömässä vaalissa äänestävät seurakuntalaiset ja välillisen vaalin suorittaa kirkkovaltuusto. Tuomiokapituli voi kirkkovaltuuston pyynnöstä päättää, että kirkkoherra valitaan välillisellä vaalilla eli kirkkovaltuustossa. 

Vaali on tarkoitus järjestää kevään 2026 kuluessa.


Kuva: Sami Saarenpää

 

Mon Sep 08 11:09:00 EEST 2025