Uutislistaukseen

Miehille vastauksia ja kuplaan reikiä

– Moni mies kysyy, mikä on minun tarkoitukseni ja merkitykseni tässä maailmassa, toteaa perheneuvoja Juho Puhto. 
Hän johdattaa keskustelua miesten roolista muutosten keskellä Jyväskylän seurakunnan järjestämässä Miesten illassa Kortepohjan seurakuntakeskuksessa. Toisena keskusteluun johdattajana toimii Perheasiain neuvottelukeskuksen johtaja Pekka Puukko.

Puhto viittaa erityisesti oman sukupolvensa eli niin sanottujen millenniaalien (vuosina1981-1996 syntyneet) kokemukseen mieheydestä. Jotkut heistä ja heitä nuoremmistakin etsivät vastauksia perinteisestä mallista, jossa mies on perheen pää. Tällaiset äänet ovat Puhdon mukaan vahvistuneet erityisesti netissä. 

Viime vuosikymmeninä miehen malli isänä on  laajentunut ja nuoret isät voivat olla lempeitä ja hoivaavia siinä missä naisetkin. Mutta tunteista puhuminen on monille miehille yhä vaikeaa. Perheneuvojan työssään Puhto on nähnyt, että perinteisen miehen malli, jossa tunteita ei näytetä eikä niistä puhuta, istuu yhteiskunnassa yhä hämmästyttävän syvällä.

– Kun tunteita ei osaa sanallistaa, miehelle tulee avuton ja ärsyyntynyt olo. Ulospäin se voi näyttää mököttämiseltä. Perheasiain neuvottelukeskuksessa opettelemme yhdessä puhumista.

Perinteisiin nojautuminen on vain yksi nykyhetken suuntauksista. Kuplautuminen on Puhdon mukaan yleistä ja omasta kuplasta katsoen toisella tavalla elävät nähdään usein enemmän uhkana kuin tutustumisen arvoisena.

Juho Puhto kannustaa miehiä miettimään esimerkiksi, miksi toisella tavalla elävät ihmiset ahdistavat tai miksi kotona jokin asia toisessa ärsyttää. Tunteilla on aina joku syy. Hän toivoo, että Kortepohjan tilaisuudesta miehet saavat ajatuksia ja oivalluksia omiin kysymyksiinsä. 

– Kannattaa tulla mukaan, vaikkei itsellä olisikaan kysymyksiä mieheydestä. On kiinnostavaa kuulla muiden ajatuksia ja kokemuksia, Puhto rohkaisee.

Miesten ilta on maanantaina 10.11. kello 18 Kortepohjan srk-keskuksessa osoitteessa Isännäntie 4. Miehen paikkaa pohtivat ja yhteiseen keskusteluun johdattelevat Perheasian neuvottelukeskuksen johtaja Pekka Puukko ja perheneuvoja Juho Puhto. Rolle Ahlroos musisoi ja Osmo Kangas juontaa tilaisuuden. 

Mon Nov 03 11:29:00 EET 2025