Uudistunut Lehtisaari, kaupunkilaisten kesämökki avataan jälleen 6.6. – vierailijoita odottaa nyt uusi laituri
Jyväskylän seurakunnan Lehtisaari valmistautuu uuteen kesään. Sen avajaisiin päästään sunnuntaina 7. kesäkuuta, jolloin ohjelmassa on messu kello 14 kirkkokahveineen. Yhtye Itunen konsertoi klo 16.
Saaren uudisrakennukset vihittiin käyttöön vuosi sitten, ja nyt kauden kruunaa juuri asennettu uusi laituri.
–Odotamme jälleen vilkasta kesää. Viime vuonna kävijöitä oli 11 000, sanoo saaren toiminnasta vastaava Pasi Bom.
Lehtisaari on kaupunkilaisten yhteinen lapsiystävällinen kesämökki keskellä Jyväskylää Tuomiojärvellä. Siellä voi viettää mukavaa kesäpäivää luonnon helmassa yhdessä muiden kanssa tai oleskella omassa rauhassa. Saaressa voi vaikkapa saunoa, uida, grillata, pelailla pihapelejä tai onkia.
Lehtisaari on avoinna 6.6.–23.8. ti–pe klo 15–21 ja la–su klo 13–21, maanantaisin suljettu.
Saaren lähdetään veneillä Viitaniemen laiturista saaren aukioloaikoina ti–pe tasatunnein klo 15–19, la–su tasatunnein klo 13–19. Soudut saaresta pois lähtevät tunnin välein aina 10 minuuttia vaille tasatuntia.
Pääsy, kuljetus ja saunominen ovat maksuttomia. Veneilyliivit löytyvät talon puolesta – niitä on kaikkia kokoja, myös vauvoille. Soutuja lähtee, kunnes lähtöranta on tyhjä tai saaren kapasiteetti on täynnä. Kauniilla säällä saaressa saattaa olla ruuhkaa ja veneisiin voi joutua jonottamaan.
Saaressa voi soutuvenekapasiteetin ja turvallisuuden vuoksi vierailla sata henkilöä kerrallaan. Vierailuaika saaressa on enintään kolme tuntia. Lehtisaari on päihteetön ja roskaton, eikä sinne voi tuoda lemmikkieläimiä.
Saaressa järjestetään myös tapahtumia eri ikäryhmille. Tämän kesän uutuus ovat nuorten omat tapahtumat kuukausittain. Lisätietoja ja tarkempia ohjeita löydät nettisivuiltamme ja Lehtisaaren Facebook-sivulta.
Mon Apr 27 09:05:38 EEST 2026